Українською  На  русском  W jzyku polskim  English
Органічне добриво БІОПРОФЕРМ — турбота про родючість вашої землі!!
Органічне добриво "Волинські гумати" -
антистресова терапія для ваших рослин!

Опубліковано: 10.02.2017

Дев’ять шляхів покращення ґрунту у органічному виробництві

Дев’ять шляхів покращення ґрунту у органічному виробництві

Питання якості ґрунтів та їхньої родючості сьогодні постало дуже гостро, адже ресурси ці не безмежні. Інтенсивні технології землеробства, якими масово захопилися аграрії в останні десятиліття, призвели до значного зменшення родючості ґрунтів, до погіршення їхнього стану та основних властивостей. Тому настав саме той момент, коли потрібно змінювати принципи господарювання. Одна з основних задач органічного землеробства - покращення стану ґрунтів.

SuperAgronom.com побував на міжнародному конгресі «Органічна Україна-2017», де піднімалися питання щодо покращення якості ґрунту, адже для органічного виробництва ця проблема є однією з пріоритетних.

Микола Биков: «Ми збудували космічні ракети та роботів, але втратили землю»

За останні сто років сільськогосподарської діяльності втрачено велику частку родючості ґрунту. Якщо ще приблизно 150 років тому у степовій зоні України кількість гумусу оцінювалася приблизно у 9%-10% (а це дуже високий показник), то нині вона становить не більше 4%-6%.

«Сталося так, що я, за фахом агроном із захисту рослин, почав займатися проблемою ґрунтів. Досліджуючи ґрунти у різних фермерських господарствах, я та мої колеги побачили, які зміни в них зараз відбуваються. Ми бачимо, що ресурси ґрунту вичерпуються, тому принципи господарювання потрібно міняти. Зараз це розуміють вже майже всі виробники. І проблема не лише у втраті гумусу, але й у переущільненні ґрунтів. Через переущільнення не може нормально розвиватись рослина, немає правильної взаємодії між ґрунтом, бактеріями та рослинами. Використання важкої техніки та великої кількості технологічних операцій призводить до того, що такий ґрунт не може нормально працювати», - розповідає начальник відділу органічної сертифікації «Перший національний аграрний кооператив» Микола Биков.

За словами фахівців, на сьогодні основними причинами втрати родючості є такі фактори:

- Обробіток важкою технікою, яка значно ущільнює ґрунти.

- Використання великих кількостей мінеральних добрив.

- Недотримання сівозмін. Кожна культура забирає з ґрунту різні елементи, взаємодіє з ним по-різному. Монокультура виснажує ґрунти, змінює їх початкову структуру.

- Відсутність сидератів та мала кількість бобових та багаторічних трав в сівозміні.

- Використання фунгіцидів та гербіцидів, що накопичуються в ґрунті та змінюють їх нормальну схему життєдіяльності.

- Відсутність органічних добрив.

Саме на ці фактори пропонує звернути увагу сучасне органічне землеробство, і саме їх потрібно враховувати, розробляючи стратегію покращення ґрунту.

9 шляхів покращення ґрунту у органічному виробництві

Микола Биков пропонує готову дієву стратегію покращення стану ґрунтів та підвищення їх родючості. Вона включає 9 головних пунктів:

1. Зміна погляду на ґрунт. Це не субстрат, який можна просто використовувати «без віддачі», це живе середовище зі своїми законами розвитку та існування.

2. Використання безплужної системи обробітку ґрунту. Потрібно переходити на мінімальний обробіток. При традиційних методах ми втрачаємо вологу, а значить і врожай. Мінімальний обробіток допомагає зберігати вологу.

3. Планування сівозмін на 5-7 років вперед з обов’язковим включенням 30% бобових трав. Планування сівозмін на такий досить тривалий період може бути непростим завданням, адже є певні потреби ринку, які аграрії хочуть відслідковувати та враховувати. Проте потрібно вчитися працювати саме з довгостроковим плануванням щоб отримувати хороші врожаї.

4. Внесення гноєвих компостів. Зараз тваринництво значно скоротилося, тому з внесенням у ґрунти достатньої кількості органічних добрив виникають проблеми. Проте внесення компостів потрібно зробити обов’язковим етапом аграрного виробництва. Технологія приготування компостів при цьому великого значення не має.

5. Робота з рослинними рештками. Це корисно не лише для ґрунту, але й для самого сільгоспвиробництва. Для лущення стерні слід використовувати деструктори, також необхідно застосовувати азотфіксуючі бактерії.

6. Застосування сидератів та багаторічних трав. Без сидерації на деяких ґрунтах сьогодні взагалі неможливо отримати хороший урожай. Використовувати сидерацію слід як мінімум один раз на 5 років.

7. Застосування біологічних препаратів для захисту рослин. Біопрепарати - хороший інструмент для вирощування врожаю. Дуже інтенсивно розробляють сьогодні біопрепарати в Європі, шукають нові штами бактерій, нові підходи. Вже за 10 років вони можуть надати органікам хороший інструмент для вирощування урожаю. Є подібні фабрики і в Україні, але їм потрібно більше часу, бо поки що вони нарощують потенціал. Взагалі зараз великі хімічні компанії активно займаються саме біологічним захистом.

8. Акцент на профілактиці хвороб та шкідників. Адже запобігти проблемі легше, ніж потім з нею боротися.

9. Робота з ґрунтами у комплексі, врахування усіх шарів ґрунту при проведенні агротехнічних заходів. Микола Биков радить працювати з усіма шарами ґрунту: не лише поверхневими 5 см, але й шаром 15 см, що накопичує капілярну вологу, і шаром 40 см, який повинен вбирати вологу з поверхневих шарів.

Окремо слід сказати про таку проблему, як спалювання пожнивних решток (соломи), що досі існує на вітчизняних полях. Насправді це спалювання грошей. Це втрати азоту, яким міг би збагачуватися ґрунт - у 1 т соломи міститься до 80 кг азоту. Крім того, спалювання зупиняє процеси в ґрунті, на 2-3 см знищується вся біота. Це значні втрати, яких можна уникнути, припинивши спалювання пожнивних решток.

«Потрібен інший підхід до сільського господарства. Ми повинні дивитися на землю не як інвестори, а як власники та господарі. Головне завдання кожного сільгоспвиробника на сьогодні – це забезпечення життя ґрунту. І тут потрібно звертати основну увагу на біоценоз, накопичення вологи та поживних речовин, покращення структури, забезпечення родючості», - говорить Микола Биков.

 

Джерело